Rázovité Valašsko nám představí film Děda
Dvě pražské děti přijíždějí k dědovi na Valašsko na prázdniny. Nejprve je takový způsob trávení volného času nenadchne, na nudu však brzy zapomenou, když na půdě dědovy chaloupky naleznou tajemný poklad.
K valašskému Dědovi (František Segrado) přijíždějí na prázdniny vnoučci (Anička Čtvrtníčková a Jáchym Dimov) z Prahy. Zaneprázdnění rodiče (David Suchařípa a Petra Hřebíčková) vysílají děti v dobrém úmyslu změnit jejich virtuální svět internetu, mobilů a tabletů. Na valašské vesnici totiž vše funguje trošku jinak. Ne, že by tu nebyl signál, ale Valaši zkrátka žijí tak trochu jinak, po svém.
První klapka padla v létě roku 2014 v Lešné u Valašského Meziříčí, kde se točily dožínky. Další záběry vznikaly dokonce v původních valašských staveních - například v usedlosti Na Sihle ve Velkých Karlovicích, v Pivečkově dřevěnici ve Valašských Kloboukách, Pechancově dřevěnici, stavení Mirka Janíka či dřevěnici Nadace Jana Pivečky. Posloužilo dokonce i sídlo Českého svazu ochránců přírody Kosenka. Jedná se i o filmování v kostele ve Velkých Karlovicích či ve fojtství v Jasenné.
Film provádí diváka všemi ročními obdobími – v zimě se filmaři vydováděli v obci Lužná –natáčeli záběry masopustu přímo s obyvateli obce. Zimní scény vznikaly v již zmíněných Velkých Karlovicích, dále pak ve Valašských Kloboukách a Valašské Bystřici.
Historická část filmu se rodila také v Zašové, zde si zahrál zašovský chrámový sbor a obyvatelé obce. Kouzlo svatojánských ohňů ve snímku zobrazuje soubor Soláň z Rožnova pod Radhoštěm a souborem Ovčák z Hovězí.
Film Děda natočili nadšenci a valašští rodáci, kteří za pomoci známých tváří Bolka Polívky a Petra Čtvrtníčka představili poněkud naivním způsobem svůj milovaný kraj.
Navštivte oficiální stránky filmu Děda a podívejte se na celou řadu fotografií z natáčení.