Zvládneme to zaplatit pane Lorenc?

S vaším aktivovaným Adblockerem to bohužel nezvládneme. To máte: redaktoři, programátoři, mobilní aplikace, provoz serveru, domény... a reklamy jsou naším jediným zdrojem příjmů.

Děkujeme, že naše úsilí podpoříte zařazením Filmových míst mezi neblokované weby.

Menu

Film Havel: Co byste obětovali pro pravdu a lásku?

Film Havel: Co byste obětovali pro pravdu a lásku?

Podzimní dny roku 1989 byly prosycené nadšeným očekáváním a snímku Havel se povedlo perfektně vystihnout tehdejší náladu, v jejímž čele stálo zjevení – občan Václav Havel, který tolik vyčníval z šedi tehdejší politické scény. Zlomovým rokem 1989 film vrcholí a končí. Učebnicí nedávných dějin nový snímek však Havel určitě nebude. Spíš je zde snaha přiblížit prvního prezidenta České republiky jako člověka váhajícího, záletného i vytrvalého. Vedle Havlovy osobnosti film také nabízí náhled na šílenou absurdnost tehdejší doby.

Viktor Dvořák (foto: Česká Televize)

Děj snímku se odehrává mezi roky 1968 a 1989 a zachycuje proměnu Václava Havla od lehkovážného a mezi širokou veřejností neznámého dramatika šedesátých let, přes bojovníka za lidská práva v letech sedmdesátých až po vůdčí osobnost sametové revoluce a celosvětově uznávaného muže. Dějiny jsou zde však spíše pozadím, film ukazuje Havlovu lidskou tvář.

foto: Česká Televize

Snímek Havel není portrétem státníka, popisuje Havlův život, jeho vztah s manželkou Olgou, věznění, vlastní pochyby i milostné pletky. Divák se jen může hádat, kdo je mezi dalšími postavami kdo, neoslovují se jménem. Jasný je pak vlastně jen samotný hrdina (Viktor Dvořák), manželka Olga (Anna Geislerová), kamarád Pavel Landovský (Martin Hofmann), filozof Jan Patočka (Jiří Bartoška) a Alexander Dubček (Adrian Jastraban).

Viktor Dvořák (foto: Česká Televize)

Film se natáčel na místech autentických i těch, které se za skutečné lokace převlékly pro filmaře. V závěrečné scéně vidí divák skutečný balkon Melantrichu na Václavském náměstí (dnes zde najdeme obchodní dům Marks and Spencer). Kdo přišel slavit na Václavské náměstí Třicet let svobody asi ani netušil, že si zahrál v tomto filmu jako „komparz“. Těžko se ale ve snímku poznáme, počítačové triky dav lidí značně upravily.

foto: Česká Televize

Pivovar, kde Havel „přikuloval“ se natáčel v pivovaru Tupadly na Kutnohorsku.

foto: Česká Televize

Další scény se točily v obci Dolní Kalná v Podkrkonoší, v nedaleké obci Chotěvice vznikaly scény z Hrádečku. Většina filmu se natáčela v Praze, a to kromě již zmíněného Václavského náměstí a centra Prahy, také ve věznici Ruzyně.

Snímek Havel je v kinech od 23. července 2020

Komentáře

Neexistují žádné položky.

Komentáře

Jméno(*)
E-mail
Opište kód(*,1)
Komentář(*,2)

*) Údaje označené hvězdičkou a tučným písmem jsou povinné.

1) Pokud se přihlásíte nemusíte vyplňovat některé údaje.

2) Nepřihlášený uživatel nemůže vkládat některé textové prvky - například odkazy.

Chcete-li text v textových polích naformátovat, použijte následující značky:

*Kurzíva* nebo _Kurzíva_

**Tučný text** nebo __Tučný text__

#Nadpis první úrovně

##Nadpis druhé úrovně

Příklad [odkazu](https://filmovamista.cz) na Filmová místa.cz. Vznikne:
Příklad odkazu na Filmová místa.cz.

Nejnavštěvovanější filmy:

Vyhledávání

Filmová místa do kapsy

Nejčerstvější informace

Nahlásit chybu | Autorská práva upravena licencí CC: Creative Commons License Filmová místa.cz 2006 - 2021 | Movieloci.com | Filming-locations.com | Lieuxtournage.fr | Heureka.cz | Paetrik | Fotíme Oba | 1.08