Bůh s námi - od defenestrace k Bílé hoře
Historický/Drama
Země původu: Česko, Rakousko, Německo
Natočeno v roce: 2018
Délka: 77 min
Režie: Zdeněk Jiráský
Hrají: Karel Dobrý, Tereza Hofová, Eva Podzimková, Ondřej Malý, Štěpán Kozub, Sara Sandeva, Adrian Jastraban, Hynek Chmelař, Pavel Dorotka, Robert Mikluš, Jiří Maryško, Marek Pospíchal, Jiří Černý, Zdeněk Černín, Ondřej Bauer, Pavel Tesař, Milan Němec, Dan Dittrich, Michal Dalecký, Daniela Šišková, Petr Buchta, Jan Holík, Michael Vykus, Martin Dědoch, Tobiáš Haertl, Albert Čuba, Martin Matejka, Miroslav Kremlík, Dušan Hejbal, Pavel Myslík, Jiří Louda, Josef Kysilka, Antonín Hausknecht, Jakub Zdeněk, Samuel Neduha
Video
Děj filmu či seriálu
Na Pražském hradě dochází 23. května 1618 k podivné události: představitelé českých protestantských stavů vyhodí z oken dva nejvyšší představitele králova úřadu. Incident, který vejde do dějin jako „pražská defenestrace“, odstartuje třicetiletou válku – nejstrašnější konflikt, jaký Evropa do té doby zažila. Česká televize v koprodukci s rakouskou ORF a francouzsko-německou společností ARTE natočila televizní film, který je věnován čtyřstému výročí této události. Náročné natáčení probíhalo v řadě historických objektů, např. na Pražském hradě,na zámcích Kratochvíle, Telč, na hradě Švihov a dalších atraktivních místech. V režii Zdeňka Jiráského ve filmu uvidíme celou plejádu skvěle ztvárněných historických postav, především vůdce povstání pražských stavů Jindřicha Matyáše Thurna (K. Dobrý), dále oba panovníky té doby, kteří se vystřídali na českém trůnu – Ferdinanda II. Habsburského (O. Malý) nebo Fridricha Falckého (Š. Kozub). Tito tři muži, stojící na počátku našeho příběhu, věří ve stejného Boha. Komu z nich ale bude Bůh nejvíce nakloněn?(Česká televize)
Tři lidé vyhození z oken Pražského hradu - Jaroslav Bořita z Martinic (Pavel Tesař), Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka (Adrian Jastraban) a písař Filip Fabricius (Marek Pospíchal). Tak začal nejkrvavější konflikt, jaký Evropa do té doby zažila. Premiéra velkého výpravného filmu, uváděného k 400. výročí pražské defenestrace, kterou započala třicetiletá válka.
Hlavními postavami snímku jsou český šlechtic a vůdce stavovského vojska a evangelické strany sporu Jindřich Matyáš Thurn (Karel Dobrý) a „zimní král“ dosazený na český trůn protestantskými stavy, Fridrich Falcký (Štěpán Kozub). Ti budou stát proti Ferdinandu II. Habsburskému (Ondřej Malý), římskému císaři, původně českému králi sesazenému rebely.
„Postava Jindřicha Thurna mě baví svým bohatstvím, mocí a pohnutým životem. Jako první jsme točili scénu, kdy Thurn přesvědčuje krále Fridricha Falckého, aby šel mezi vojáky a tím je morálně podpořil. Je to také moment, kdy si uvědomí, že podporoval slabého člověka a že to bude mít vliv na jeho další osud,“ říká představitel jedné z hlavních rolí Karel Dobrý. Režisér Zdeněk Jiráský jej doplňuje: „Kromě natáčení obrazů s Fridrichem Falckým a jeho ženou Alžbětou Stuartovnou (Eva Josefíková) paralelně vrcholí přípravy expoziční scény defenestrace. Práce na tomto filmu mě oslovila možností spolupráce s výraznými herci, tématem divoké doby a potenciálem výtvarného zpracování atraktivní historické etapy. Diváci se mohou těšit na krásné renesanční interiéry, skvělé kostýmy a několik válečných scén včetně bitvy na Bílé hoře.“
Natáčení odstartovalo na zámku Kratochvíle. „Tento prostor jsme vybrali proto, že architektonicky odpovídá době a je zároveň dostatečně reprezentativní pro královský dvůr. Točíme zde interiéry Pražského hradu a také Heidelberg, sídlo Fridricha Falckého, které bylo velmi krásné, honosné a až manýristicky výstřední. A právě na Kratochvíli jsou některé interiéry velmi zdobné a tak dobře odpovídají duchu tohoto sídla,“ doplňuje Jan Lekeš. Z Prachaticka se filmaři přesunuli do Katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Natáčelo se také na hradě Švihov, na zámku v Telči, ve vojenském újezdu Brdy, v katedrále v Kolíně nebo v zámeckých zahradách v Kroměříži. (Česká televize)
Nejnavštěvovanější filmy:
Vyhledávání
Akce
-
Fast Bitcoin Payment se zaregistrovala.
-
trempík schválil místo natáčení Ve vratech z filmu Zrcadlo nenávisti.
-
sator nalezl lokaci místa natáčení Ve vratech z filmu Zrcadlo nenávisti.
-
Kocourvbotach schválil fotografii k místu natáčení Muzeum Du Louvre z filmu Stepující stonožka.
-
Kocourvbotach schválil fotografii k místu natáčení Zastávka z filmu Senzační prázdniny.
-
Kocourvbotach schválil fotografii k místu natáčení Na cestě z filmu Senzační prázdniny.
-
Kocourvbotach schválil fotografii k místu natáčení Čekání na zámečníka z filmu Střelec.
-
Kocourvbotach schválil fotografii k místu natáčení Náměstí z filmu Pan Tomšík.
-
Kocourvbotach schválil fotografii k místu natáčení Na mostě z epizody 3. Miss Diorling seriálu Píseň pro Rudolfa III..