Menu

Nápověda a časté otázky

Zde najdete odpovědi na nejčastěji kladené otázky a návod na používání webu. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Registrace uživatele

Možnost vkládání filmů, filmových míst natáčení i reálných míst vyžaduje jednoduchou registraci, po níž budete ihned přihlášeni, nepožadujeme žádné ověření emailu. Doporučujeme však zadání korektního emailu pro případ zapomenutí vašeho hesla. V takovém případě vám vygenerujeme zástupné heslo, zašleme vám jej na email a vy si jej můžete následně upravit ve svém profilu.

Vložení nového filmu

Při založení nového filmu vyžadujeme základní informace: název, délka filmu a obsah. Vezměte prosím na vědomí, že i popis filmu podléhá autorskému zákonu a bez svolení autora jej nemůžete zde použít. Respektujeme oficiální text distributora. Zdaleka nejvděčnější jsme za vlastní popis filmu, zde si však vyhrazujeme právo na případnou korekturu. Obrázek DVD obalu není povinný, jeho vložením nám však usnadníte práci a zrychlíte publikování vašeho filmu. Ihned po vložení filmu můžete přidat místo. Filmu lze tedy místo natáčení přiřadit, aniž byl zatím schválen redaktorem.

Vložení nového seriálu

Postupujte stejně, jako v případě filmu. Následně při vkládání filmového záběru (Místa natáčení | Přidej filmové místo) klepněte hned v prvním řádku (Zvolte film / seriál) na vybrat. Ve spodní části nabídky zvolte Přidej chybějící díl již existujícího seriálu. Zde jako první vyberte z roletky název seriálu (hledání zrychlíte napsáním prvních znaků na své klávesnici), následně zadejte číselně pořadí dílu v seriálu a pokud má díl i název, vyplňte i tento. Klepnutím na Vložit se z filmu stane seriál a vámi vkládaný filmový záběr se přiřadí tomuto dílu.

Vložení místa natáčení do databáze a shodného reálného místa

Chcete vložit nové zajímavé místo natáčení? Nebo se chcete zeptat ostatních uživatelů, kde se film natáčel? Stačí vám k tomu pouze screenshot z filmu zobrazující zajímavé místo, které lze snadno najít, nebo které mohou znát obyvatelé daného místa. Například historické budovy, ulice, hrady, zámky, přírodní památky, mosty... ale i zajímavé a veřejnosti přístupné interiéry.

Nemůžeme ale přijmout zejména ta natáčecí místa, která nemohou ostatní čtenáři jednoduše identifikovat: místo v lese, louka, lávka u potoka, polní cesta. Výjimku tvoří případ, kdy takové místo natáčení vložíte jako screenshotu z filmu a současně i reálnou fotografii, která se filmovému záběru co možná nejvíce blíží.

Popis filmového místa vystihuje jeho význam v daném filmu. U popisu reálné fotografie pak můžete napsat skutečný význam, například budovy. Pokud poznáváte místo, na kterém se natáčel film, pořiďte adresu a máte-li tak i vlastní fotografii. Je zajímavé sledovat, jak se určité místo změnilo po těch letech od natáčení filmu. Snažte se co možná nejvíce přiblížit záběru kamery.

Mám kvalitnější fotografi

Využijte odkaz Přidej vlastní fotografii. Fotografií může být k danému místu přiřazeno libovolné množství. Vždy ale preferujeme, když se fotografie co nejvíce podobá filmovému záběru. Upřednostňujeme, když zimním filmovým záběrům odpovídají i zimní fotografie.

Detaily uvedené u místa z natáčení nejsou korektní

Využijte diskusi pod každým filmem, nebo ještě lépe pod konkrétním filmovým záběrem a informujte nás. Na základě nových informací mohou redaktoři detaily filmové lokace opravit.

Musím po založení filmu čekat na jeho schválení, pokud chci současně vložit i filmové místo?

Nemusíte. Nový film se v seznamu objeví okamžitě po vložení, nezávisle na schválení redaktora. Můžete tedy založit film, vložit filmové lokace i skutečné lokace a pak již jen vyčkat schválení. Před vložením nového filmu si ověřte, že tento již není v databázi a nečeká na schválení.

Jaké parametry musí splňovat vkládané obrázky?

Systém akceptuje obrázky pouze ve formátu JPEG. Klidně vkládejte fotografie ze svého digitálního fotoaparátu bez úpravy, před publikací budou redakcí zmenšeny.

Co když znám pouze místo natáčení, ale nemám reálnou fotografii?

Nevadí, klepněte na zašedlou mapku s otazníkem a v nabídce vyberte Adresa místa natáčení - Vybrat. V novém okně doporučujeme zadat adresu místa, poté můžete červeným bodem v mapě posouvat na přesné místo natáčení. Automaticky se tak vloží GPS souřadnice i pole Adresa, nicméně tu můžete (a doporučujeme) upravit, adresy automaticky generované nebývají nejpřesnější.

Jak získám obrázek z filmu?

Získání obrázku z filmu bohužel není tak jednoduché, jak by náš projekt potřeboval. Neobejdete se bez počítače.

  • Windows XP/Vista/7/8/10

Zřejmě nejlepším programem pro pořizování screenshotů z filmů i z DVD je program VLC, zde zdarma ke stažení. Po spuštění si nejprve v Nastavení - Video - zvolte cestu, kam se budou screenshoty ukládat.

Pro pořízení screenshotů se hodí program AVS DVD Player. Z uvedené adresy jej můžete stáhnout zcela zdarma. V něm můžete přehrávat libovolná videa v DivX i DVD. Po startu dejte pravé tlačítko myši a položku Preferences. Zde zvlote položku Options. Vpravo je tučným napsáno Location for snapshots: klepněte na tlačítko se třemi tečkami a zvolte cestu, kam se budou soubory ukládat. Při přehrávání si pak film pauzněte a dejte F7, nebo pravým myšidlem do obrazu a vyberte položku Snapshot. Tím se vám sejme obrázek a uloží do vámi zvoleného adresáře. Obrázky budou uloženy ve formátu bmp. Nejlépe bude, pokud je převedete do formátu jpeg. Pro zmenšení rozměrů, konverzi do jpeg a komprimaci doporučujeme aplikaci Zoner Photo Studio 14 (placený), nebo XnView (zdarma).

Na screenshoty z DVD dále perfektně funguje přehrávač Power DVD a na screenshoty z avi souborů funguje klávesa P během přehrávání v programu BS Player. Obrázek ve formátu .jpg posléze najdete v C:\Program Files\Webteh\BSPlayer.

  • Mac OS X

Při přehrávání standardním DVD Player neumožní systém pořídit screenshot klávesovou zkratkou Command + Shift + 3. Vyzkoušejte tedy aplikaci VLC media player, která umožní pořizovat screenshoty z filmu přímo z nabídky pod pravým tlačítkem myši.

Můžete vyzkoušet i druhou variantu: Nejprve si nainstalujte widget ScreenshotPlus. V něm lze určit formát a místo uložení screenshotu. Pro přehrávání nyní použijte standardní DVD Player, který nabízí komfortní rychlé převíjení filmu. U konkrétní scény pak stačí film pozastavit, klávesou F12 vyvolat nabídku widgetů a zmiňovanou aplikací provést uložení snímku.

Systém bodování

  • Vložení nového filmu: 1-3 body

Jedním bodem ohodnotíme film bez DVD coveru a s dějem typu "oficiální text distributora". Druhý bod můžete získat za DVD cover a třetí za vlastnoruční popis děje filmu v rozsahu alespoň 10 vět, s patřičnou stylistickou úrovní.

  • Vložení screenshotu z filmu: 5 bodů

Prohlédnutí filmu a získání zajímavých míst chvíli trvá, čemuž odpovídá vyšší bodový zisk. Podrobné rady, jak získat screenshot z filmu, najdete výše.

  • Vložení reálné fotografie autora: 8-10 bodů

Musí jít o vlastní fotografii autora. Bodový rozdíl zohlední "trefení" záběru z filmu, případně kvalitu fotografie. Nevyžadujeme však profesionální fotografie, současné mobilní telefony umí fotit slušně na získání plného počtu bodů. Nevadí, pokud bude fotografie zabírat i okolí, pokud zůstane dobrá rozpoznatelnost místa natáčení. Například: ve filmovém záběru je vchod do kostela. Pokud přidáte fotografii celého kostela s tím, že vchod bude jednoznačně identifikovatelný, akceptujeme ji bez jakýchkoli výhrad.

Vložení reálné fotografie získané z internetu (vč. StreetView): neakceptujeme!

  • Identifikace místa - vložení adresy: 8 bodů

Osm bodů za adresu jednoznačně určující dané místo. Při určování místa dbejte nejen na přesnou polohu (červený bod po mapě můžete posouvat), ale vždy zkontrolujte i adresu. Automaticky vkládané adresy Googlu mohou být zavádějící.

Počet bodů má reflektovat časovou náročnost a především ocenit uživatele se zájmem, kteří chtějí vzít fotoaparát a vyfotit dané místo co nejvěrněji filmové předloze.

Zároveň si vyhrazujeme právo mírné textové úpravy formulace adres a popisků pro jednotný styl a gramatickou korektnost.

Nejnavštěvovanější filmy:

Vyhledávání

Filmová místa do kapsy

Nejčerstvější informace

Cholerikkadan

Hodnocení: 55917

Mé filmy a seriály (83)

Moje místa (2623)

Mé nálezy (1424)

Vyfotil jsem (3306)

Nejaktivnější uživatelé

Nahlásit chybu | Autorská práva upravena licencí CC: Creative Commons License Filmová místa.cz 2006-2024 | Movieloci.com | Lieuxtournage.fr | Krásný Krámek | TH Shop | Paetrik | 1.02